-->

فرزندپروری

11 آذر 1396


" من همیشه با دخترم رودربایستی دارم و هیچ وقت خودمونی نمیشم ، باید چه کار کنم ؟ "
" وقتی می فهمم فرزندم یواشکی سیگار می کشه باید چی کار کنم ؟ "
" آیا باید همیشه با بچه ها با آرومی حرف زد در حالی که کارشون خیلی بد و نامناسب بوده ؟"


این ها نمونه دغدغه های روزانه والدینی است که معمولا در جستجوی پاسخ آنی و کاربردی برای آنها از سوی متخصصان و روان شناسان هستند . کودکان از بدو تولد موجوداتی منحصر به فرد هستند و خواست و اراده و تصوراتی دارند که با بالاتر رفتن سن و سالشان مدام رشد می کنند. از همین رو میان علایق و خواسته های کودکان و والدین گاهی اصطکاک به وجود می آید .
در واقع پدر و مادر بودن عبارت است از اتخاذ تصمیمات بسیار در هر روز ، هر هفته و هر سال و تمییز دادن "درست" از "نادرست" در انبوه امکانات مختلف . متاسفانه به سبب وسوسه ها و جذابیت های جامعه مصرفی مان ، این وظیفه روز به روز سخت تر می شود . چگونه می توان تشخیص داد که کودکان چه می خواهند و به چه چیزی نیاز دارند ؟
امروزه والدین بیش از پیش در جستجوی تکیه گاه و پناهی هستند تا بتوانند در تربیت کودکان موفق عمل کنند . اما تربیت موفق و یا فرزندپروری مناسب به چه معنی است ؟ آیا تمام والدین در مورد آن نظر مشابهی دارند ؟ آیا تمام والدین به نقش تربیتی خود واقف هستند یا تصورشان این است که سعادت یا شکست فرزندشان کاملا در اختیار خود اوست و پدر و مادر تاثیر چندانی در آن ندارند ؟ یا برعکس والدینی که تصور می کنند فرزندشان بدون مراقبت و توجه بی وقفه از طرف آنها آینده ای ندارد و با مشاهده کوچکترین مساله در فرزندشان از خود به عنوان والد ناامید می شوند ؟
با وجود دیدگاه های مختلف تربیتی والدین و تفاوت میان کودکان ، اغلب والدین خواهان آن هستند که فرزندانشان در جهت دستیابی به افزایش قدرت درونی ، زندگی شاد، سعادتمندانه و شخصیتی مطمئن و محکم حرکت کنند . برای رسیدن به این هدف ، والدین باید آگاه باشند که برای فرزندپروری موفق :
•    هیچ نسخه کلی و همگانی وجود ندارد .
•    والدین نیازمند آن هستند تا به جای جستجوی خطاها و کاستی ها ، نقات قوت و توانمندی های خود را جستجو و تقویت کنند.
•    تربیت به معنی تغییر و دگرگون کردن و در دست گرفتن کنترل فرزندان نیست و شان و شخصیت آنها می بایست همواره در نظر گرفته شود .
•    نگرش والدین به فرزندانشان در جهت گیری تربیتی شان بسیار اثر گذار است . اینکه شما فرزندتان را به عنوان موجودی مخل آسایش و مایه دردسر در نظر می گیرید یا موهبتی که امتیاز رشد و پرورش آن به شما واگذار شده است ؟
•    فرزندپروری مطلوب به این معنی نیست که فرزندان در هیچ کدام ازمراحل زندگی هیچ مساله ای برای خود و خانواده ایجاد نکنند بلکه توانایی پرداختن به این مسائل , در زمانی است که لازم است .


برگرفته از کتاب "توانمندسازی والدین" اثر یوهانس شوپ ترجمه علی عبداللهی

لاله دستوری-روان شناس بالینی

ارتباط با ما

  • آدرس : تهران-محله جیحون-خیابان شهید حمید بهنود-کوچه شهید محسن شیربانی-پلاک 25-طبقه 3
  • کدپستی: 1344984684
  • ایمیل : selfhelpir@gmail.com
  • تلفن همراه : 09124306822
  • تلفن ثابت : 02166661876
logo-samandehi